W naszym kolejnym wpisie Turkusowej ekologii, chcielibyśmy zaproponować Wam domowe sposoby na dbanie o naszą planetę, w zaciszu naszego własnego m4. Bez wątpienia klimat naszej planety zmienia się i w dużej mierze zależ to właśnie od działalności człowieka. Tym artykułem chcemy zachęcić Was, do wprowadzenia kilku dobrych zmian w naszym codziennym życiu, które wpłyną na zmniejszenie się zanieczyszczenia środowiska, redukcję plastiku oraz zwiększenia ilości wytwarzanego tlenu do atmosfery, dzięki roślinom!
- Używaj wielorazowych torebek na zakupy (najlepsze są te z bawełny lub lnu)
Do niedawna, w każdym mniejszym sklepie czy supermarkecie, otrzymywaliśmy do naszych zakupów bezpłatną torbę plastikową. Każdy z nas w swoim domu, ma zapewne duże ilości tych foliowych toreb. Unia Europejska nakłada na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Do wyboru daje dwa rozwiązania. Pierwsze zakłada przyjęcie środków zapewniających, że do końca 2019 roku roczny poziom zużycia nie przekroczy 90 lekkich plastikowych toreb w przeliczeniu na osobę. Polska zdecydowała się na przyjęcie drugiego wariantu, który zakłada, że torby te będą odpłatne. Opłaty za torby foliowe zostały wprowadzone na początku 2018 r. Obowiązkowa opłata recyklingowa wynosi 20 gr (źródło: https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/ekologiczny-dom/torby-foliowe-wplyw-na-srodowisko-regulacje-prawne-i-oplaty-za-wykorzystywanie-toreb-foliowych,17757.html)
Chcemy zachęcić Was do zastąpienia plastikowych, jednorazowych toreb – na wielorazowe, które są dużo bardziej przyjazne dla naszego środowiska. Używanie wielorazowych toreb, jest bardzo ekologiczne i przyjemne ☺ Na rynku możemy kupić bardzo dużo różnego rodzaju bawełnianych, czy też lnianych torebek. Możemy również samodzielnie przygotować / uszyć swoją własną. Taka torebka świetnie sprawdzi się na mniejsze zakupy, takie jak.np orzechy pakowane na wagę, owoce na wagę – jak. np. czereśnie, truskawki i inne)
Do ich uszycia będziemy potrzebowali np. niepotrzebnego materiału na firanki, bawełnianą pościel, czy niepotrzebny T-shirt.
Jeżeli nie mamy wybitnych umiejętności krawieckich, to wystarczy, że wytniemy kwadrat w takim materiale, zbierzemy wszystkie cztery końce do środka i nawleczemy wokół nich gumkę lub sznurek. Możemy zszyć otwór w końcach materiału za pomocą zszywacza, a następnie do środka przewlec sznurek lub gumkę. Dzięki temu będziemy mogli zamykać i otwierać woreczek, aby nie wypadły z niego produkty.
Bardzo zachęcamy do przygotowywania swoich własnych woreczków. Dzięki temu, zawsze idąc do sklepu będziemy mieli swoje własne i unikniemy kupowania plastikowych toreb w sklepie.
2. Szklane słoiki jako idealny sposób na przechowywanie żywności, przypraw, ziół, ale też kaszy, mąki i wielu innych produktów spożywczych
Zapewne często kupujemy produkty, które są zapakowane w szklanych słoikach, czy też plastikowych pudełkach. Warto, po opróżnieniu tych produktów, umyć te opakowania i ponownie wykorzystać – np. do przechowywania innych.
Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, na kupowanie dodatkowych opakowań i będziemy mogli poukładać w naszych szafkach wszystkie produkty. Dzięki takiemu zagospodarowaniu produktów, będziecie mogli częściej kupować wszelakiego rodzaju kasze, mąki – na wagę, w lokalnych sklepikach czy na straganach. Warto wybierać szklane opakowania do przechowywania żywności, w zamian dostępnych plastikowych, które mogą wchodzić w reakcje z żywnością i powodować wytwarzanie niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji.
Dodatkowo, zachęcamy bardzo do przesypywania kupioną w sklepie mąkę, kasze, ryż i inne produkty, właśnie do szklanych naczyń. Dzięki temu zobaczymy czy przypadkiem nie ma w nich jakiś niepożądanych robaków, lub innych elementów, które są wytwarzane w drodze produkcji. Ponadto w szklanym opakowaniu dużo łatwiej zobaczyć, czy kończy nam się już np. mąka i ocenić kiedy powinniśmy iść do sklepu aby ją kupić 😉
3. Więcej tlenu w naszym domu, dzięki roślinom i kawa jako świetny nawóz dla kwiatków i domowych roślin
Nie wszyscy na co dzień mieszkamy w domu z dużym ogrodem, w którym możemy mieć swój własny zielnik. Natomiast to zupełnie nie przeszkadza, abyśmy nawet mieszkając w niewielkim mieszkaniu, nie zrobili swojego małego ogródka, nawet na parapecie w kuchni ☺
Bardzo zachęcamy Was do zasadzenia swojego własnego zielnika. Pietruszka do zupy, szczypiorek na kanapki, mięta do wody, bazylia do sałatek i wiele innych ziół sprawią, że w Waszej kuchni zrobi się zielono, a dania nabiorą intensywnego smaku.
Ponadto, zioła wpływają zbawiennie na nasze zdrowie. Poprawiają apetyt, ułatwiają nam pozbycie się migreny, dobrze też wpływają na trawienie. Ponadto, posiadanie własnego zielnika i roślin wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Przebywanie wśród dużej ilości zielonych roślin, poprawia nam humor ☺ Poniżej przedstawiamy zastosowanie przykładowych ziół i kwiatów:
Bazylia. Pomaga na gorączkę, wpływa dobrze na krążenie, przyspiesza regenerację skóry
Cząber: Pomaga leczyć rany i miejsca ukąszenia owadów, uspokaja, pomaga na trawienie
Kolendra: Działa ochronnie na wątrobę, uspokaja i rozluźnia, może pomóc w walce z trądzikiem i problemami skóry
Melisa: Zmniejsza napięcie mięśni i działa uspokajająco, poprawia apetyt i dobrze wpływa na trawienie, wzmacnia serce.
Mięta: Obniża ciśnienie krwi, ma działanie przeciwbólowe, poprawia trawienie
Oregano: Zapobiega nowotworom i odmładza skórę, działa antybakteryjnie, łagodzi kaszel i ma działanie wykrztuśne
Pietruszka: Zawiera dużo żelaza, dlatego pomaga w walce z anemią, działa dobrze na wzrok, odświeża oddech
Rozmaryn: Pomaga w walce z przeziębieniem i grypą, poprawia nastrój i zapobiega depresji, chroni przed zmarszczkami
Szałwia: Wzmacnia skórę, pomaga goić blizny, wzmacnia żołądek.
Tymianek: Działa przeciwbólowo, pomaga na wypadanie włosów, jest afrodyzjakiem
(źródło:https://www.domoweklimaty.pl/pl/czytelnia/otoczenie/domowy-zielnik-rabatka-zdrowo-i-stylowo-w-domu)
Rośliny w domu wzbogacają i ocieplają wnętrza. Ponadto wiele roślin wchłania szkodliwe związki z dymu tytoniowego, farb, lakierów, itp. W czasie dnia rośliny produkują tlen i wchłaniają dwutlenek węgla. Nocą proces zachodzi w sposób odwrotny, jednak nie jest zbyt intensywny. Problem z utrudnieniem oddychania faktycznie nie zachodzi. Dlatego nie ma przeciwwskazań, aby sypialnie dekorować zielenią doniczkową.
W sypialni warto uprawiać rośliny, które cechuje odwrócona fotosynteza, czyli nocą produkują tlen. Wtedy pielęgnowane okazy nie tylko nie szkodzą (chociażby minimalnie), ale pomagają w lepszym zaśnięciu, dotleniają organizm i nawilżają powietrze (źródło: https://muratordom.pl/wnetrza/sypialnia/rosliny-doniczkowe-w-sypialni-jakie-beda-najlepsze-aa-NiHx-gGov-Fk33.html)
Poniżej przedstawiamy Wam kilka przykładów roślin, które warto mieć w swojej sypialni:
Aloes to roślina, której nie powinno zabraknąć w domu. Oprócz leczniczych zastosowań liści aloesu robi bardzo dużo dobrego, zaledwie stojąc. Pochłania z powietrza do 90% formaldehydu oraz produkuje tlen również w nocy pobierając z powietrza dwutlenek węgla.
Geranium to niezwykle cenna roślina – zabija zarazki, wpływa na ujemną jonizację powietrza, co jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Pomaga przywrócić równowagę hormonalną u kobiet, a ich zapach pomoże przy bezsenności.
Sansewieria jest rośliną produkującą dużo tlenu, ponadto wytwarza go również w nocy, kiedy większość roślin odpoczywa (źródło:https://www.sposobnawszystko.pl/rosliny-idealne-do-sypialni/)
Zachęcamy również do stosowania nawozów dla swoich kwiatów. Idealnym sposobem jest mieszanie ziemi z kawą. Po wypitej filiżance kawy, przesypujemy fusy do pojemnika, który trzymamy w lodówce, lub w zaciemnionym i chłodnym miejscu. Przesadzając kwiaty do doniczki, możemy zmieszać je z ziemią. Kawa jest świetnym nawozem dla roślin. Dzięki temu nie musimy kupować specjalnych nawozów i wydawać dodatkowych pieniędzy.
Aby dobrze zadbać o nasze rośliny, wykorzystując przy tym produkty z recyklingu, dobrze jest używać fusów z kawy, które wzbogacają glebę w składniki odżywcze oraz poprawiają jej strukturę. Kawa może być wspaniałym składnikiem podłoża dla roślin (zaznaczamy, że powinny to być fusy, po już wypitej kawie 😉 Wymieszane z ziemią poprawiają jej napowietrzenie oraz pojemność wodną. Warto 1-2 razy w miesiącu wymieszać fusy z kawy z glebą. Możemy również wkopać fusy pod świeżo sadzone rośliny. Najlepiej na głębokość 15-20cm. Dzięki temu zwiększy się poziom dobroczynnych mikroorganizmów, które pomogą roślinom szybciej rosnąć i bujniej kwitnąć (źródło:https://poradnikogrodniczy.pl/fusy-z-kawy-jako-nawoz.php)
Mamy nadzieję, że tym artykułem zachęcimy Was do bardziej ekologicznego życia, które ma na celu dbanie o nasze środowisko. Ponadto, przygotowanie własnoręcznych woreczków na zakupy, czy też sadzenie własnych roślin i ziół, możemy być wspaniałą okazją, do wspólnego spędzenia czasu z swoimi dziećmi, przyjaciółmi i zaszczepienia w nich ekologicznych nawyków 🙂
Katarzyna Chryczyk
Najnowsze komentarze